بر اساس اطلاعات موجود از سال 2009 تا سال 2019 سرانه مصرف محصولات پلاستیکی که در حوزه علم پلیمر است ده برابر افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود تا یکسال آینده یعنی تا سال 2020، ده درصد افزایش مصرف در عراق دیده شود. رشد مصرف محصولات پلاستیکی در کشور عراق بیش از کشورهای دیگر است. به دلیل جنگهای پی در پی در عراق بازسازی شهرها و زیرساخت‌ها سبب مصرف بیش از حد شده است. طبق آمار، 23درصد از پلاستیک‌ها در صنعت ساخت و ساز عراق استفاده میشود. انواع عایق صدا و دما، لوله‌های پلیمری و … اقلام مصرفی پلاستیکی در عراق است.

فرصت استثنایی ورود به بازار عراق

کشورهایی نظیر چین و ترکیه سهم به سزایی در صادرات به عراق را دارند. اما با توجه به توانایی‌ها و دانش موجود در ایران باید با استفاده از سیاست گذاری های صحیح ایران با بازار صادرات ترکیه و چین رقابت کند. علاوه بر صنعت ساخت و ساز در بخش بسته بندی، عراق 45 درصد سهم کل مصرف پلاستیک را به مصرف می‌رساند و 4 درصد در زمینه الکترونیک و 3 درصد در زمینه خودرو مورد استفاده است. بنابراین حضور در نمایشگاه عراق و صادرات به این کشور بسیار منطقی خواهد بود.

با توجه به پیشرفت‌هایی که در عراق بعد از جنگ های پی در پی صورت گرفته، قطعا کشور عراق به سمت یک کشور صنعتی سوق پیدا می‌کند و معاملات محصولات پلیمری قطعا بیش از پیش می‌شود. به غیر از فروش محصولات پلیمری ایران میتواند خدمات پس از فروش نیز در اختیار کشور عراق قرار دهد که یک مزیت برای رقابت با صادرات دیگر کشورها به عراق خواهد بود.

صادرات کالاهای صنعتی سبب وضعیت بهتر اشتغال در جامعه ایران خواهد شد. کسب درامد ارزی را چندین برابر خواهد کرد. سبب قدرت گرفتن کشور در منطقه خواهد شد.

در صادرات محصولات به یک کشور ابتدا باید موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، نوع فرهنگ، نیازهای ضروری را در نظر گرفت.

در سال 2005 به گزارش سازمان ملل مطرح شد که ایران درصدد است تا درامد نفتی خود را برای فناوری‌های خارجی جهت صنعتی شدن استفاده نموده ولی در قیاس با دیگر کشورهای در حال توسعه با شرایط تقریبا مشابه، اقتصاد ایران تا حد زیادی به بخش مواد اولیه وابسته است و رشد اقتصادی بالایی ندارد. طبق برنامه ریزی و چشم انداز سال 1404 ایران باید به جایگاه اول فناوری در منطقه نائل گردد. که لازمه آن تولید و صادرات به کشورهای دیگر است. بنابراین با توجه به موقعیت مناسب جرافیایی و نیازهای متعدد عراق به محصولات صنعتی بستر مناسبی برای بازار فروش محصولات پلیمری ایران در بغداد فراهم میشود.

مطلب پیشنهادی: نمایشگاه نفت و گاز 98