شرکت توسعه نمایشگاهی شریف برگزار کننده نمایشگاه ها و رویدادهای صنایع پایین دستی  در بهمن ماه 1398 اقدام به برگزاری نخستین همایش و نمایشگاه نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و صنایع وابسته در منطقه آزاد چابهار نمود. پتروشیمی مکران قطب سوم پتروشیمی کشور پیش از ماهشهر و عسلویه می باشد.

پایه گذاری رویداد نفت چابهار با توجه به پتانسیل بسیار بالای این منطقه در آینده ای نه چندان دور از مهمترین اهداف شرکت توسعه نمایشگاهی شریف بوده است. جناب آقای دکتر محمد پوست فروش دبیر اجرایی این نمایشگاه ضمن تشکر فراوان از مسئولین منطقه آزاد چابهار و همکاری بسیار گسترده آنها در راستای برگزاری این نمایشگاه، استقبال از این نمایشگاه را بسیار گسترده اعلام نمود.

این نمایشگاه با حضور مسئولین محترم منطقه آزاد و استانی برگزار گردید. برگزاری این نمایشگاه در کنار کنفرانس تخصصی صورت گرفت. اساتید محترم در حوزه صنایع مرتبط پنل های سخنرانی را ارائه دادند. لزوم مشارکت در فازهای مختلف شرکت پتروشیمی مکران و تکمیل خط لوله انتقال گاز به منطقه آزاد چابهار از اولویت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد مکران می باشد. نمایشگاه نفت چابهار با حضور بیش از 40 شرکت داخلی و بین المللی برگزار شد.

این نمایشگاه طیف های مختلفی از صنایع پوششی، ساختمانی، فلزی، لوله و اتصالات، قطعات کامپوزیت، سیم و کابل، رنگ، رزین، آبکاری ، عایق و  مخازن برگزار گردید. با توجه به جذابیت های بسیار زیاد منطقه آزاد چابهار و تنها بندر اقیانوسی ایران روند رو به رشد ادامه پیدا خواهد کرد. با توجه به گمانه زنی های موجود، فاز نخست پتروشیمی مکران، واقع در شهرک پتروشیمی مکران در سال 1402 افتتاح خواهد شد. محصولات فاز نخست این پتروشیمی شامل متانول، اوره و آمونیاک خواهد بود. با بهره برداری کامل از کلیه فازهای این مجتمع حجمی بالغ بر 26 میلیون تن محصولات پتروشیمی به کل ظرفیت کشور اضافه خواهد شد. میزان اشتغال مجتمع پتروشیمی مکران در آینده بیش از 17000 نفر خواهد بود.