یک کشور علاوه بر توان تولید یک محصول باید توان فروش و صادرات مناسبی را داشته باشد. و ارزش فروش فاکتور مهمی است. برای مثال، ظرفیت اتیلن کشور ایران بیش از 5 میلیون تن و معادل با کل تولید اتیلن در سال 2013 است. اما در فروش محصولات صنعت پتروشیمی ایران در سال 1392 حدود 25 میلیارد دلار بوده این در حالیست که آلمان با توان تولید محصولات مختلف و تنوع بخشی در زنجیره محصولات اتیلن 144 میلیارد دلار فروش داشته است. و در مقایسه با ایران حدود 6 برابر درآمد کسب کرده است. بنابراین در بحث صادرات به تنوع محصولات باید دقت داشت. زیرا توان تولید برای صادرات کشور همسایه در ایران وجود دارد اما باید خط مشی مناسبی داشته باشد.

برای مثال نیاز ضروری برای بقای افراد در یک جامعه، وجود و تداوم آب شرب مصرفی خانوارها، و آب‌های غیر شرب برای مصارفی از جمله کشاورزی و حصول مواد غذایی از زمین زراعی خواهد بود. بر این اساس، راهکار مناسب، استفاده از مخازن ذخیره سازی آب می‌باشد که برای هر نوع کاربری یک نوع مخزن مورد استفاده قرار میگیرد. کشور ایران در بخش ماشین آلات تزریق پلاستیک و دانش فنی شکل دهی محصولات پلاستیکی اعم از لوله و مخازن ذخیره سازی نسبت به دیگر حوزه‌های پلیمر پیشرفته است. بنابراین با دریافت بازار عراق میتوان محصولات مذکور را به این کشور عرضه کند. زیرا مواد اولیه تولید مخزن که اکثرا از گرانول پلی اتیلن می‌باشد توسط پتروشیمی‌های ایران در گریدهای مختلف تولید شده و فراورش آن نیز آسان و کم هزینه تر از مخازن فلزی است. بنابراین می‌تواند بازار مناسبی را در کشور عراق ایجاد کند.

مخازن پلاستیکی انواع مختلفی دارد که به شرح آن می‌پردازیم:

با توجه به اینکه عراق در منطقه خشک و گرم و کم آب واقع شده است استفاده ازمخازن دو لایه و چند لایه برای حفاظت از آب درون مخزن در برابر رشد جلبک الزامی است. همچنین بسته به فضای موجود اگر ارتفاع زیادی وجود داشته باشد از مخازن عمودی، اگر مساحت زیاد و ارتفاع کم در اختیار باشد مخازن افقی را میتوان استفاده کرد. از دیگر مخازن پلاستیکی مخازن زیرپله‌ای و کتابی (مکعبی) است که در فضاهای بلااستفاده می‌توان استفاده کرد. همچنین در مناطق کویری استفاده از مخازن فوم دار پلاستیکی جهت انتقال حرارت کمتر پیشنهاد می‌شود. در بخش کشاورزی نیز استفاده از مخازن پلاستیکی نگهداری آب آبیاری و مخازن سم پاشی می‌توان استفاده کرد. با توجه به مزایای زیادی که مخازن پلاستیکی دارد اعم از سبک وزنی، حمل و نقل آسان، خاصیت گرید بهداشتی پلی اتیلن، ضد خوردگی و ضد زنگ، استفاده از مخازن در عراق جزء الویت نیازهای حوزه صنعت پلیمر است. همچنین با توجه به اینکه عراق نیز دارای نفت است. مشتقات آن را در مخازن نگهداری مایعات باید نگهداشت که از مخازن پلاستیکی یا گالوانیزه پوشش داده شده با اپوکسی که سبب ضد خوردگی می‌شود استفاده کرد بنابراین با فرایند کردن مخازن برای خاصیت ضد خوردگی محصول صادراتی دیگر با ارزش افزوده می‌توان به عراق ارائه داد.

مطلب پیشنهادی: نمایشگاه نفت و گاز 98