با توجه به اهمیت برگزاری نمایشگاه در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، ایران نیز در حوزه‌های مختلف به برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی ورود پیدا کرده است. در این مقاله از سایت شرکت توسعه نمایشگاهی شریف به اهمیت برگزاری نمایشگاه های بین المللی در ایران و کشورهای همسایه میپردازیم. از جمله نمایشگاه‌های برگزار شده، نمایشگاه ایران سبز در خصوص نهادهای کشاورزی، نمایشگاه محیط زیست، بورس، بانک و بیمه، مواد بهداشتی و شوینده، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، تجهیزات پزشکی و دارویی، نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته، نمایشگاه فناوری و نوآوری، صنایع کشاورزی، مواد غذایی و ماشین آلات وابسته، صنایع و تجهیزات آپارتمانی، کاشی و سرامیک، صنایع معدنی، تجهیزات ورزشی، کامپیوتر و الکترونیک، نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید، صنایع ساختمانی با هدف گذاری‌های مختلف بوده است.

برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های کشور همسایه شرکت توسعه نمایشگاهی شریف نیز با هدف معرفی محصولات داخلی و صادرات بیشتر با تشخیص موقعیت جغرافیایی و نیاز کشور همسایه میتواند صورت گیرد و به توسعه کسب و کار داخلی کمک شایانی می‌کند. در واقع با حضور در نمایشگاه‌های کشور همسایه، شناخت فرهنگ و نیاز آنها رقبا را میتوان کنار زد و ارزآوری‌های کلان را ایجاد کرد. همچنین سبب اشتغال افراد در کشور خواهد شد. برگزاری نمایشگاه‌ها چه در داخل ایران و چه در کشورهای همسایه سبب میشود که:

افزایش همکاری اقتصادی ایجاد شود: این بدان معناست که عقد قراردادهای همکاری و تجاری در مقیاس وسیع و با تبلیغات کمتر با تاثیر مثبتی که در تعامل رو در رو صورت میگیرد، ایجاد شود.

حجم مبادلات بارگانی خارجی و صادرات افزایش می‌یابد: ارتباط نزدیک بوجود آمده بازار جهانی، سبب توسعه بازرگانی کشور می‌شود. زیرا این نمایشگاه‌ها مرکز توسعه و محور اصلی مبادلات بازرگانی میان کشورها است. بنابراین مناسبترین فرصت برای تولیدکنندگان در صنعت است. زیرا از این طریق کالاهای خود را در معرض دید مشتریان بالقوه و بالفعل خود قرار می‌دهند. در واقع به بهترین نحو به بازاریابی کالاهای خود پرداخته اند.

رقابت سالم بین المللی: به دلیل اینکه در یک نمایشگاه شرکتهای متعدد با رویکردهای متفاوت شرکت میکنند میتواند یک رقابت سالم را برای فروش کالا و خدمات خود متناسب با نیاز مشتریان ارائه دهد. زیرا مقایسه کالا، مزایا و معایب آن در مقایسه با کالای دیگر و شرکت دیگر در یک محیط امکان پذیر است. از این رو شرکتها تشویق به بکارگیری تکنولوژی مدرن برای بهبود و ارتقای کالای خود میشوند و برای رقابت کالاهای با کیفیت تلاش میکنند.

سطح تولیدات افزایش می‌یابد: با توجه به اینکه هر ساله در نمایشگاه‌ها با ارتباط و تعامل، انواع نیاز مشتریان بررسی میشود؛ میتوان واحدهای تولیدی و کسب و کار کوچک و بزرگ ایجاد شود. همچنین تولیدات داخلی و اشتغال زایی افزایش یابد. بنابراین افزایش کارگاه تولیدی و عرضه  تقاضا در برقراری نظام کشورها و تثبیت هر چه بیشتر آن تاثیر دارد. از این رو، نوسانات اقتصادی را نیز کاهش میدهد.

مطلب پیشنهادی: نمایشگاه نفت و گاز 98

انتقال تکنولوژی: تکنولوژی در نمایشگاه‌های صنعتی نیز یکی از ویژگیهای برگزاری نمایشگاه بین المللی در ایران و کشورهای همسایه است که از طریق آن تکنیک‌های کشورهای توسعه یافته میتواند به کشورهای در حال توسعه تزریق شود و یک میدان مناسب برای رقابت تکنولوژی است.

از طریق حضور در نمایشگاه‌ها بازاریابی صحیح و مشارکت و رونق تولید امکان پذیر خواهد بود.